Tartu ülikool tutvustab õpilastele IT võlusid nutitelefonist juhitava roboti ehitamisega

Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut andis välja tasuta kasutamiseks NUTIROBOTi ehitamise juhendi. Nutitelefoni teel juhitavat robotit saab ehitada iseseisvalt kodus, koolitunnis või oktoobris IT-huvilaagrites Tartus.

NUTIROBOTi ehitamise juhendmaterjal sobib noortele alates 10. eluaastast ega eelda eelnevaid teadmisi elektroonikast või programmeerimisest.

Juhendi autori, Tartu ülikooli informaatika assistendi Alo Peetsi sõnul sobib roboti ehitamine koolitundi noortele põnevate IT võimaluste tutvustamiseks ja õppimiseks või arendavaks ajaveetmiseks näiteks vanema ja lapse koostöös.

„NUTIROBOT on huvitav ja õpetlik robot, mis sisaldab mitmeid infotehnoloogia alusteemasid nagu IoT (nutitehnoloogia), Linux, Python ja HTML programmeerimine, sisend-väljundseadmete juhtimine, elektroonika, kontrollalgoritmid ja raadiovõrgu side. Vaatamata sellele ei ole roboti ehitamine üldse keeruline, kuna see on tehtud võimalikult lihtsaks ja on kindlasti sobiv ka infotehnoloogiliselt vähemkogenud inimestele,” julgustas Peets.

Juhend on kõigile huvilistele kättesaadav nutirobot.ut.ee lehel. Tööks vajalikud esemed ning kogu protsess on juhendis samm-haaval kirjas. Tulemusena peaks valmima nutitelefoni teel juhitav robot.

3. ja 17. oktoobril toimuvad Liivi 2 õppehoones töötoad koolinoortele vanuses 15-22, kus saab kohapeal TÜ arvutiteaduse instituudi juhendajate käe all proovida NUTIROBOTit ehitada.

Töötubades on olemas kõik roboti jaoks vajalikud materjalid alates miniarvutist Raspberry PI ning lõpetades ehitamiseks vajalike tööriistadega. Lisaks saab töötubades õppida Python programmeerimist ning veebilehtede tegemist.

Lisainfo töötubade ning registreerimise kohta: http://programmeerimine.ut.ee/.

Juhendi valmimist toetasid Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus ja Euroopa Liit Euroopa sotsiaalfondist.

Lisainfo: Alo Peets, TÜ informaatika assistent, tel: 5354 1122, e-post: alo.peets@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja