Autor:
Erakogu

Naised teaduses: Ella Puman

Ella Puman õpetab kõrgemat matemaatikat loodus- ja täppisteaduste valdkonna mitmetele erialadele ja on olnud viimastel aastad ka kõrgema matemaatika ainete vastutava õppejõu rollis. Lisaks õpetab ta matemaatilist modelleerimist, kus koostatakse mudeleid praktilistest ülesannetest paljudel aladel (populatsioonid, füüsikaseadused, majandus, epideemia levik, keemilised reaktsioonid, järjekorra tekkimine, kaos ja palju muud). Teadustöös tegeleb Ella põhiliselt mehaanikasüsteemide modelleerimisega ning viimastel aastatel oma õpetamise arendamisega seonduvate teemadega. Mehaanika alal koostab Ella mudeleid erinevatest materjalidest kooniliste koorikute analüüsiks ja optimiseerimiseks. Kõrgema matemaatika ainete õpetamise arendamise käigus tegeleb ta erinevate uurimisküsimustega, mis on seotud ülikoolis kohanemise, õppimise ja õppematerjalidega.

Ella sõnul on teadlase amet huvitav, sest üldjuhul saab ise valida omale sobiva uurimisteema, millega tegeleda. Teadlase karjäär eeldab küll pikki õpinguid, kuid kui see pakub huvi ja lööb silma särama, siis on see kindlasti pingutusi väärt. Samas võib olla ka õppejõu amet motiveeriv, et oma teadmisi ka tudengitega jagada.

Kuigi Ella mehaanikaalane uurimistöö on teoreetiline, siis matemaatilisi mudeleid on võimalik koostada väga paljudele praktilistele ülesannetele. Ühe sellisena toob ta välja Saaty meetodi, mis on leidnud kasutamist väga erinevates valdkondades – alates ametikohale sobiva inimese töölevõtmisest kuni vajaduste tähtsuse kaalumiseni tarkvara arenduses, strateegilises planeerimises, keskkonnaseisundi hindamises jne. Seda on võimalik kasutada nii kvalitatiivsete kui kvantitatiivsete tunnuste korral ja see ei sea piiranguid alternatiivide ja kriteeriumide arvule. Selle mudeli kasutamist õpetab Ella läbi praktiliste ülesannete ka tudengitele. 

Ella lemmik õppeaine gümnaasiumis oli matemaatika - see oli lihtne ja arusaadav. Seetõttu oli loomulik samm ka ülikoolis matemaatikat õppida. Ta astus tolleaegsele rakendusmatemaatika erialale, sest talle pakkusid huvi eelkõige matemaatika rakendused. Ella toob välja, et matemaatikat on võimalik rakendada väga paljudel erialadel. Igapäevases elus on väga palju võimalik kasutada matemaatikat ja eelkõige tuleb kasuks matemaatiline mõtlemisoskus. Tihtilugu keegi ei mõtle, et kasutab just matemaatikat või matemaatilist mõtlemist olukorra lahendamiseks. 

Ellal on hetkel käsil kõrgema matemaatika ainete õpetamisega seonduvad teemad. Näiteks: millised raskused tekivad esmakursuslaste kohanemisel ülikooliga ning millised kursustel olemasolevatest õppematerjalidest, sealhulgas digivahenditest on tudengite arvates kõige kasulikumad ja õppimist toetavad. Mehaanika alal tegeleb Ella elastsest materjalist koonuste optimiseerimisülesannetega, kus koonusele on lisatud üks või mitu tugevdusribi. Ta koostab erinevaid mudeleid, näiteks leiab tugevdusribi jaoks optimaalse asukoha elastsest materjalist koonusel, millele mõjub ühtlaselt jaotatud välisrõhk. Tulemused näitavad, et tugevdusribi abil on võimalik saavutada sama tugevusega koormuse rakendamisel kuni 30% väiksemad läbipainded, ilma materjali rohkem kasutamata.

Ellat matemaatikuna on kõige rohkem arendanud nii tema enda kunagine juhendaja ja kui  ka juhendatavad. Juhendatavate lõputööde teemadeks on olnud erinevate matemaatiliste mudelite koostamine, mille kohta on ta pidanud ise juurde õppima ning seetõttu on need ka arendavad.

Ella jaoks on olnud kõige meeldejäävamad mehaanika töögrupi poolt organiseeritud rahvusvahelised konverentsid süsteemide analüüsi ja optimiseerimise alal (Optimization and Analysis of Structures). Selle käigus sai ta konverentside organiseerimise kogemuse ning oli põnev kohtuda teiste riikide samal alal töötavate teadlastega ja kuulda ettekandeid nende tööst. Meeldejääv ja hariv oli ka möödunud sügisel toimunud rahvusvaheline konverents Catania Ülikoolis, kus oli palju huvitavaid ettekandeid digitaalsete vahendite kasutamisest matemaatika õpetamisel (Conference on Digital Tools in Mathematics Education).

Vaata veel:
Naised teaduses: Ene-Margit Tiit
Naised teaduses: Kerli Orav-Puurand
Naised teaduses: Triinu Veeorg
Naised teaduses: Krista Fischer

Harmonia Universitatis

Õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“

Krista Fischer

Naised teaduses: Krista Fischer